تاریخچه ۷ آبان، آیا واقعا کوروش در این تاریخ متولد شده است؟

تاریخچه ۷ آبان، آیا واقعا کوروش بزرگ در این تاریخ متولد شده است؟

نویسنده: A.M.J

🔹برخی از محققین معتقدند که کوروش بزرگ در تاریخ ۷ آبان مصادف با ۲۹ اکتبر متولد میشود. از سال ۱۳۸۰ این تاریخ به عنوان روز تولد کوروش، مردم در کنار مقبره اولین پادشاه از دومین حکومت آریایی جمع می شوند.
نکته ای که باید توجه داشت این است که در تقویم اثری از نامن کوروش نمیبینیم، حتی در تقویم های جهانی یونسکو و سازمان ملل متحد.
نکته دیگری که کمتر به آن توجه میشود درمورد جشن های ۲۵۰۰ ساله ای است که از سال ۵۰ تا پایان دوران پهلوی برگزار میشد است، این جشن از ۲۰ مهر ما در کنار مقبره کوروش و در مقابل چشمان شاه رژیم طاغوتی بود و تا ۲۴ مهر ماه به طول می انجامید. حتی در سخنرانی های که محمد رضا پهلوی در این مراسم انجام میداد اشاره‌ای به این روز نکرده.
باید گفت که این تاریخ برای اولین بار توسط برخی روزنامه ها و سایت ها مانند مشرق و… به نقل از چند مورخ در سال ۸۰ به نام روز کوروش بزرگ و سالگرد تولد او نامگذاری شد. برخی دیگر مرگ کوروش را این روز میدانند که باز هم اشتباه است زیرا طبق کتیبه های موجود ترجمه شد حدود ۱۸ شهریور ماه میشود زیرا پسر او کمبوجیه چندروز بعد این تاریخ تاجگذاری میکند.
Tomb-of-cyrus-the-great-pasargadae-HD-768x963
🔹کودکی و پادشاهی کوروش:
در یکی از افسانه‌ های مشهور هرودوت نقل شده است که: آیستیاگ(ایشتوویگو) آخرین پادشاه ماد شبی خواب میبیند که از پیشاب دخترش سیلی جاری میشود و تمام قلمرو او و سپس تمام دنیا را فتح میکند. هنگامی که مغان خواب او را تعبیر می کنند به هراس اینکه پادشاهی اش تهدید نشود دخترش را به ازدواج درباریان و نزدیکان خود درنمیاورد و او را به شاهزاده‌ای پارسی به نام کمبوجیه میدهد.
بعد از ازدواج و تولد کوروش نیز آن ها را خارج از قصر نگه میداشت تا پادشاهی اش به خطر نیافتد، کوروش نیز مانند رعیت خارج از قصر بزرگ شد، اما گزنفون و دیگر تاریخنگاران یونانی در آثار خود نوشته اند که کوروش همچون یک شاهزاده و با شایستگی در قصر زندگی میکرد.
در سال اول زناشویی ماندانا(مادر کوروش) و کمبوجیه اول(پدر کوروش) آستیاگ بار دیگر خواب میبیند نخلی از رحم دخترش به حدی بزرگ شده است که سایه اش تمام امپراتوری اش را دربر گرفته است. آستیاگ تصمیم به کشتن فرزند دخترش گرفت. هنگامی که کوروش نوزاد بود آستیاگ فردی را مامور کرد که او را بکشد ولی در آخر آن فرد به دلیل رحم یا… از کشتن کوروش منصرف شد. همین اصرار آستیاگ برای کشتن کوروش سبب شد که در آخر سپاهیانش بر ضد خود عمل کنند و قدرت را به کوروش دادند.

🔹آغاز پادشاهی و فتح لودیه و بابل:
در یکی از کتیبه های باستانی که توسط مورخین ترجمه شده است که :« در ماه اَرَخسمنو (ماه هشتم)، روز سوم(هفتم←۷آبان) کوروش به بابل اندرآمد. شاخه های سبز در برابر (زیر پای او) گسترده شد.
با به پادشاهی رسیدن کوروش کرزوس پادشاه لودیه که گمان میکرد بعد از آستیاگ امپراتوری ایرانیان تضعیف شده است. با همدستی با امپراتوری های مشهور دیگر مانند مصر و بابل ترتیب حمله به ایران را دادند که سپاه ایران توانست با فتح لودیه کرزوس را شکست داد. در برخی منابع نیز نقل شده است که کرزوس پس از شکست کشته نشد و به عنوان مشاور در کاخ هخامنشی ماندگار شد. (سال ۵۴۷ پیش از میلاد)
به نقل از هرودوت پس از این جنگ کوروش ۸سال به رسیدگی کشور پرداخت و در این زمان نیز فردی به نام نبونئید در بابل با انجام کودتا به پادشاهی رسیده بود. نارضایتی مردم را به دلیل نالایق بودن به جوش آورده و مردم بابل بر ضد پادشاه خود خروشیدند. کوروش نیز در این زمان سرداری به نام گوبرو( اوگبارو) را همراه به قلمرو نبونئید فرستاد و خود نیز از سمت شرق عازم بابل شد. مردم ناراضی قدرت را از نبونئید گرفته و کوروش فاتح بدون خونریزی بابل شد.
cyrus-love
🔹نظر آیت الله علوی بروجردی درمورد کوروش بزرگ:
ما یکی از اشکالاتی که داریم و دیگران این را خرده میگیرند و انتقاد از ما میکنند سر منشور کوروش است. میگویند اسلام آمده و قبل از خود را از بین برده، این معنا را من قبول ندارم. این تفکر صحیفه ایست، تفکریست که بعد از پیامبر در صحیفه بنی ساعده درست کردند، یعنی عمر بن خطاب آمد و گفت که ما قرآن را داریم و غیر قرآن را بریزید دور و لزا به ایران که حمله کردند حمله عمر بن خطاب کرده و حوادثی که در ایران پیش آمد، من بارها گفته ام که نیایم تحریف کنیم تاریخ را. اینجا کتاب سوزاندند، کتابخانه سوزاندند، اما کی سوزاند؟ تفکری که ما غیر از قرآن چیزی نمیخوایم. این تفکر، تفکرات علی بن ابی طالب نیست، در نهج‌البلاغه در نامه به مالک اشتر به مالک میگوید که:«قبل از تو فراعنه بودند بزرگانی در مصر بودند، سنت های خوبی که داشتند حفظ کن.»

توجه : این متن پیش از این در وبسایت : www.iranshahrnsmi.ir منتشر گردیده است و این متن توسط نویسنده این متن در اختیار مدیرسایت قرار گرفته است.

You may also like...

0 thoughts on “تاریخچه ۷ آبان، آیا واقعا کوروش در این تاریخ متولد شده است؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.